Image Alt
read the new post

Podsumowanie roku – jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Lubisz to co masz? Masz to co lubisz?

Koniec roku i początek nowego to dobra okazja żeby się nad tym dokładniej zastanowić. To czas na podsumowanie naszych działań. Analizy tego czego dokonaliśmy i nad czym jeszcze powinniśmy popracować.

Kiedy więc jak nie teraz zrobić stop klatkę i rozejrzeć się dookoła.

Jak się zabrać za porządne podsumowanie?
Przede wszystkim zacząć to robić, a nie tylko o tym myśleć 🙂 W pędzie noworocznych postanowień i wyzwań bywa, że zapominamy o tym żeby zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się temu jak wyglądał poprzedni rok. Warto robić tego typu podsumowanie. Dzięki temu, jaką strategię i plan działania powinniśmy obrać na kolejne miesiące.

 

Możesz zrobić to wykorzystując komputer, telefon lub tradycyjnie kartkę papieru. Najprostszym sposobem i całkiem dobrym aby zacząć jest podział kartki/strony na dwie rubryki (bez wchodzenia w szczegóły) możesz oznaczyć je „+” i „”. Jeśli czujesz, że dasz radę dokładniej określić poziom zadowolenia – ustal skalę np. od 0 do 5 (gdzie 0 to brak zadowolenia, mam do popracowania z tą sferą życia, a 5 to zadowolenie jakie daje Ci poczucie szczęścia).

Pod lupę weź każdą sferę swojego życia. Praca. Dom. Rodzina. Przyjaciele. Zdrowie. Nie ograniczaj się. Im więcej kategorii przeanalizujesz tym lepiej. 

 

Przejdź od ogółu do szczegółu. Szczególnie w przypadku tych rzeczy nad którymi należy popracować. Nad nimi zastanów się dłużej.

Odpowiedz sobie na pytania:

Co zostawię takie, jakie jest?
Co chcę zmienić?
Nad czym muszę popracować?
Czego potrzebuję aby to zrobić?
Do kiedy chcę to zrobić?
Skąd będę wiedzieć, że zostało to zrobione?
Co zrobię jeśli nie zrealizuję założonego celu?

(dopisz tyle pytań i odpowiedzi na nie ile potrzebujesz)

Nie da się zrobić wszystkiego naraz. Ustal priorytety. Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze. Ustal kolejność swoich działań. Na początku powinny znaleźć się te, na których najbardziej Ci zależy lub te które muszą być zrealizowane w pierwszej kolejności (gdzie brak działania będzie miało złe konsekwencje).

Nie spiesz się. Znajdź wygodne miejsce gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Tutaj pośpiech nie jest mile widziany. Podejdź do tematu z szczerością i autentycznością. Wyłącz wewnętrznego krytyka. Nie myśl o tym, co pomyślą inni, co inni zrobiliby na Twoim miejscu. To Twoje podsumowanie. Nie musisz go nikomu pokazywać. Robisz je dla siebie. 


To Twoje życie. Nie staraj się lubić tego co daje Ci przypadek. Zarządzaj swoim życiem w taki sposób, aby była to najlepsza wersja życia jaką chcesz mieć. Nie gódź się na przeciętność. 

 

Posiadaj to co lubisz.
Żyj
tak JAK LUBISZ!
Na swoich warunkach.

Powodzenia!

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zamknij

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Napisz albo zadzwoń, pomożemy dobrać skrojoną specjalnie dla Ciebie, najlepszą, najkorzystniejszą ofertę.

OBSERWUJ NAS
INFO