Image Alt
read the new post

Czy warto pracować zdalnie? Dla kogo jest praca zdalna?

A gdyby tak pójść do pracy, nie wychodząc z domu? W ostatnich latach coraz więcej osób ma możliwość sprawdzenia, jak to jest, gdy „dojazd” do biura zajmuje dokładnie tyle, ile trwa przejście od łóżka do komputera. 

 

Praca zdalna, niegdyś uważana za rzadkość, dzisiaj staje się standardem. Mimo wielu plusów, nie jest wolna od wad. Dowiedz się, jak zadbać o siebie i równowagę między pracą a życiem prywatnym. Jakich błędów nie należy popełniać? Czytaj w naszym artykule.

Praca zdalna – dla kogo?

Samodzielne zarządzanie czasem pracy bez potrzeby dostosowywania się do sztywnego grafiku biurowego to marzenie wielu osób. W przypadku niektórych zawodów praca zdalna jest idealnym, naturalnym rozwiązaniem. Są to takie branże jak:

 • IT,
 • marketing,
 • grafika komputerowa,
 • copywriting,
 • a także wszystkie te zawody, które nie wymagają obecności w konkretnym miejscu.

 

Jeśli cenisz sobie niezależność, spokój i skupienie, praca zdalna może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Samodzielne zarządzanie czasem pracy bez potrzeby dostosowywania się do sztywnego grafiku biurowego to marzenie introwertyków oraz tych, którzy lubią pracować indywidualnie.

Z drugiej strony, jeśli najlepiej pracujesz w otoczeniu innych, energia zespołu jest dla Ciebie paliwem, a codzienny kontakt z zespołem to must-have, praca zdalna może okazać się wyzwaniem.

Praca zdalna a przepisy prawa

O możliwości pracy zdalnej mówi również prawo, a dokładniej nowelizacja Kodeksu Pracy, która weszła w życie w kwietniu 2023 roku. Czytamy w niej także, że kobiety w ciąży, rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz osoby sprawujące opiekę nad najbliższymi mają prawo do złożenia wniosku o pracę zdalną, a pracodawca ma obowiązek go rozważyć.

 

Co istotne, odmówienie przez pracodawcę takiej możliwości będzie możliwe tylko w przypadkach, gdy charakter pracy uniemożliwia model zdalny. W takiej sytuacji jednak pracodawca jest zobligowany do pisemnego uzasadnienia podjętej decyzji.

Warto też wspomnieć o pracy zdalnej okazjonalnej, która wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Zgodnie z najnowszymi regulacjami, pracownik może złożyć wniosek o 24 dni pracy zdalnej w trakcie roku.

Wady i zalety pracy zdalnej

Praca zdalna oferuje szereg korzyści. Są to m.in.:

 • elastyczność godzin pracy – dla wielu osób elastyczność i możliwość dostosowania grafiku do swoich potrzeb to największa zaleta pracy zdalnej;
 • oszczędność czasu i pieniędzy – pracując zdalnie, unikamy czasochłonnych dojazdów do pracy, co przekłada się na zaoszczędzone pieniądze i czas;
 • praca z dowolnego miejsca – możliwość pracy z niemal każdego zakątka świata to nie tylko wygoda, ale też szansa na realizację marzeń o podróżowaniu.

 

A co z wadami? Praca zdalna może wiązać się z takimi wyzwaniami jak:

 • samodyscyplina i organizacja – dla wielu największym wyzwaniem jest samodyscyplina i organizacja czasu pracy;
 • brak komunikacji z zespołem – brak bezpośredniego kontaktu może być barierą w szybkim rozwiązywaniu problemów oraz budowaniu relacji między współpracownikami;
 • izolacja społeczna – pracując z domowego zacisza, łatwo jest poczuć się odizolowanym od reszty zespołu, a także stracić poczucie równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Jak zadbać o równowagę między pracą a życiem prywatnym?

Jak żyć i nie zwariować na home office? Mamy kilka rozwiązań. Sprawdź je!

Dbaj o relacje w zespole

Pielęgnowanie relacji z zespołem jest istotne, aby nie poczuć się izolowanym. Regularne spotkania, rozmowy i wspólne spędzanie czasu po godzinach, mogą pomóc zbudować poczucie wspólnoty.

Nie zapominaj o swoich zainteresowaniach

Nie zapominaj o swoich pasjach i hobby. To one są często najlepszym sposobem na oderwanie się od codziennych obowiązków i regenerację sił.

Stosuj techniki zarządzania czasem

Metody takie jak Pomodoro, które zakłada 25 minut pracy oraz 5-minutową przerwę, mogą pomóc w lepszym zarządzaniu czasem. To także świetny sposób na zapewnienie sobie regularnych przerw.

Zadbaj o odpowiednie miejsce pracy

Dysponowanie miejscem wyłącznie do pracy pomaga w mentalnym oddzieleniu obowiązków zawodowych od domowego otoczenia. Nawet jeśli to tylko mały kąt w sypialni, powinien być zorganizowany tak, by wiązał się z pracą, co pomoże Ci wejść w odpowiedni stan umysłu.

Przestrzeń coworkingowa

Kiedy jednak dom to za mało, warto czasem z niego wyjść. Hello Business Concept to przestrzeń coworkingowa, gdzie znajdziesz dogodne warunki do pracy, a także możliwość integracji i dbania o zdrowie.

Co znajdziesz w centrum biznesowym hello! BUSINESS CONCEPT?

hello! CO-OFFICE

To przykład w pełni wyposażonej przestrzeni do twórczej pracy. Możesz tam nie tylko pracować nad w skupieniu, ale również nawiązywać i budować relacje biznesowe.

Ponadto, możliwość wynajmu przestrzeni na godziny to elastyczne rozwiązanie, które pozwala na dostosowanie miejsca pracy do aktualnych potrzeb bez konieczności długoterminowych zobowiązań.

hello! TRAINING

Połącz pracę zawodową z troską o zdrowie i dobrą kondycję – zgodnie z ideą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W Hello do Twojej dyspozycji jest w pełni wyposażone studio treningowe oraz trenerzy personalni. W końcu nic tak nie poprawia koncentracji podczas pracy, jak sport poza nią.

hello! EVENT

Dodatkowo, w ramach Hello Business Concept, dostępne są także sale konferencyjne i szkoleniowe, gdzie możesz organizować spotkania biznesowe, warsztaty czy prezentacje – wszystko w atmosferze, która sprzyjaj kreatywności i wymianie myśli.

Co więcej, w hello! EVENT masz także możliwość wspólnego gotowania i jedzenia. W pełni wyposażona kuchnia pozwala na przygotowanie niezapomnianego spotkania biznesowego, a także integracji.

Podsumowanie

Praca zdalna to nowe perspektywy, ale z drugiej strony niesie ze sobą pewne wyzwania. Z całą pewnością wymaga samodyscypliny, organizacji czasu oraz świadomego dbania o work-life balance. Tym samym warto zadbać o przestrzeń, w jakiej żyjemy i pracujemy, aby nie tylko sprzyjało efektywności, ale również wspierało relaks.

Autor: Paulina Stasiak – marketingstory.pl

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zamknij

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Napisz albo zadzwoń, pomożemy dobrać skrojoną specjalnie dla Ciebie, najlepszą, najkorzystniejszą ofertę.

OBSERWUJ NAS
INFO